نگاهی به وبلاگ نويسی !

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

نگاهی به وبلاگ نویسی

 

مصاحبه جالب آقای علیمحمدی مرا برآن داشت  تا نگاهی کوتاه به مسئله وبلاگ نویسی در ایران داشته و جنبه های  گوناگون این پدیده نو را بررسی نماییم :

 

دنیای مجازی وبلاگ نویسی ، دنیایی است که با نشستن روبروی این جعبه جادویی وبا اندک زحمت وصرف وقت میتوانیم هم درآن بنویسیم وهم بخوانیم وبا دوستانمان حتی از مسافتهای دور در ارتباط نزدیک باشیم ، در واقع نوعی رابطه حضوری پیدا کنیم . مهمترین ویژگی این کار از میان بردن فاصله زمانی ومکانی بین مخاطبین است  . صاحب وبلاگ خود هم فرستنده است وهم  گیرنده ، او خود تنها مخاطب نیست بلکه خواننده هم هست .

در دنیای امروز ما که اینترنت و وبلاگ نویسی تا این حد رایج شده محاسنش بیشتر است یا معایب آن ؟ که کمتر نقدی در این ارتباط شنیده ایم ، میتوان گفت که وبلاگ نویسی نوعی پیدا کردن دوستان جدید باشد  که متاسفانه گاهی اوقات حد این دوستیها بنحوی به بیراهه میرودوعده ای را آنچنان درگیراحساسات میکند که عواطف واحساسات خود را بصورت عریان وبی پروا د راختیار دوستان ناشناس می گذارند، و وبلاگ نویسی به سوز وگدا ز ها ی عاطفی تبدیل واز مسیر خود منحرف میشود ،ویا با قوه تخیل خود دو ستا ن وبلاگی را در نظر بنحوی مجسم کرده و به او شخصیت وکاراکتر دلخواه خودمیدهند که بعد از روبروشدن تصادفی با طرف مقابل شوکه می شوند ، ویا

متاسفانه تعداد دیگری با عصبانیت و از سر خشم وگاهی نیز با کلمات عامیانه وعدم رعایت عفت کلام وحتی توهین جواب مخاطب خود را میدهند که شاید در محاوره حضوری با دوستی از بکار بردن این نوع کلمات خودداری میکردند ،برای گروهی نیز وبلاگ نویسی به نوعی بازی وسرگرمی و و قت کشی تبدیل شده واز آنجا که اسمی مستعار را برای خود انتخا ب میکنندابایی ندارند که چه مینویسند وچه جواب میدهند، با نشستن چند ساعتی دریک کافی نت عقده های خود را تخلیه میکنند .

باتوجه به نکات فوق و صرفنظر از نواقص ومعایب وبلاگ نویسی دنیا ی

جالبی است که درآن به ما  امکان میدهد بیاموزیم و با دید بهتر به این پدیده نگاه کرده وبا اطلاع رسانی وخبر گرفتن از افکار دیگران و دنیایی که در آ ن زندگی می کنیم با توجه به کمبودهای موجود در جامعه نظیر سانسو رمطبوعات با خبر رسانی صادقانه به آگاهیهای خود افزوده و از وقتی که صرف  آن می کنیم بهره برداری صحیح نمائیم.

گاهی اوقات برای پیدا کردن مطلب قابل توجهی که برایمان مفید وآموزنده  باشد باید ساعتها را در وبلاگها بگردیم ، درست است که وبلاگ نویسی  کاریست تفننی امااین خود ما هستیم که میتوانیم نحوه استفاده درست  از وبلاگ را مثل هر پدیده نوی بیاموزیم ، واز اعتماد یکدیگر سوء استفاده نکرده وبرای هم مشکل ساز نباشیم .

وبلاگ نویسان ودوستانی را برای خودمان انتخاب کنیم که احتمالا از نقطه نظرهایی با ما وجه اشتراک داشته و با افکار وایده های ما نزدیکتر  بو د ه و هدف های مشترک داشته باشیم  وبا افکار ما در تضاد نباشند .چه خوب است که به مخاطب خود اهمیت دهیم و با بیانی مودبانه تر وکلماتی درست مکاتبه کنیم و نیز در شنیدن انتقاد های دیگران صبور وشکیبا باشیم . تامطلب موجود در وبلاگی را که میخوانیم دقیقا درک نکرده ایم از اظهار نظر خود داری نمائیم.

 

هدف های مشترک داشته باشیم که با شخصیت وکاراکتر ما در تضاد نباشند!

 

/ 18 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
sara

salam,Doste khobam rozbekheir,man har 5shanbe matalebe jadid minevisam khoshhal misham,nazareto yadegari beja bezari,ayame shirini barat arezomandam. TO RA MAN CHASHM DAR RAHAM.

مستانه

سلام دوست خوبم ممنونمکه خبرم کردی من هم موافقم و مهر تاييد خودمو زدمممممممممممممم .............به اميد روزهای طلايی برای شما..........التماس دعا...يا حق

صبا

ممنون به خاطر همه لطفتون :)

Mahmoud Dehgani

از توجه شما عزيز گرامی ممنونم. باز کردن وبلاگ به زمان نياز دارد و تاثير خواسته. خيلی استفاده کردم. با ارادت و اخلاص محمود دهقانی

artemis

وای اينجا چقدر خوشگله / چشممون رو روشن کرديد دستتون درد نکنه / نوشته ی بسيار خوبی هم بود اگر اين نکات به کار گرفته شوند ارتباطات زيباتر خواهند شد

دنيا

سلام وبلاگ زيبا وجالبی دارين خوشحال می شم به وبلاگ منم سر بزنين

فرشته مهر

مرواريد عزيز منم از اين موضوع خيلی خسته شدم واقعا گويا عده ای تا دست از سر يک وبلاگ نويس برندارند راحت نميشن دائم پيام های زشت منم واقعا ديگه خسته شدم مجبور شدم يه اخطار بدم توی وبلاگم

aminmoj

چرا من بايد هميشه دير تر از بقيه بفهمم چی به چيه ... بابا وبلاگتو عوض می کنی ما رو هم در جريان بذار ديگه.

sara

salammmmmmmm,mamnon az bazdidet,khoshhalam kardi,man har5shanbe matalebe jadi minvisam,khoshhal misham,baz bebinamet,ayamet shaadddddddd,va roozegaretttttt bahariii,tabad.